K-pop stał się światową sensacją. Jego nazwa jest skrótem wyrażenia koreański pop, który łączy w sobie całą mieszankę różnych gatunków muzycznych. Na tle światowych artystów k-pop wyróżnia się efektownymi choreografiami i zróżnicowanymi stylami muzycznymi. Wielu specjalistów zwraca szczególną uwagę na warsztaty wokalne artystów grup kpopowych oraz ciekawą. Również zaawansowana część wizualna występów oraz teledysków przyciąga słuchaczy z całego świata, tworząc szeroką publiczność południowokoreańskiej muzyki popularnej.
Historia koreańskiego popu
Gatunek muzyczny, który powstał w Korei Południowej, swoją popularność poza granicami kraju zawdzięcza Hallyu (한류; w tłumaczeniu na język angielski Korean Wave). Początki rozprzestrzeniania się koreańskiej fali szacuje się na drugą połowę lat 90-tych XX wieku. To właśnie wtedy kultura południowokoreańska powoli zaczęła wychodzić poza granice kraju, niosąc ze sobą zainteresowanie kulturą południowokoreańską początkowo przez kraje sąsiednie, państwa Azji Wschodniej, Stany Zjednoczone oraz Amerykę Południową, ostatecznie zarażając swoim dziedzictwem kulturowym cały świat.
Wpływy kultury koreańskiej zarówno początek swojego rozwoju jak i swoją nazwę, Hallyu, zawdzięczają chińskim mediom, gdzie sukces pierwszych emisji południowokoreańskich dram od 1993 roku, jak i fenomen pierwszej płyty CD eksportowanej do Chin z Korei z połudnowokoreańską muzyką popularną, zapoczątkowały gwałtowne rozpowszechnienie się koreańskiej kultury w Chinach. Nagłe zainteresowanie i zamiłowanie przez Chińczyków do kultury swoich sąsiadów zostało nazwane przez chińskie media hanliu (韓流) co w dosłownym tłumaczeniu oznacza fala koreańska. Nazwa ta pochodzi od wcześniej wspomnianej płyty CD, która w Chinach nosiła tytuł Hallyu - Song From Korea. Po raz pierwszy termin Hallyu w Korei Południowej został użyty w roku 1999 przez Ministerstwo Kultury i Turystyki.
Pomimo iż Korea Południowa ma do zaoferowania potężne dziedzictwo kulturowe, pod względem literatury, muzyki czy też sztuki, a nawet tradycyjnej kuchni (które w ostatnim czasie również zyskały na popularności), początki fali koreańskiej głównie zawdzięczamy koreańskiej popkulturze, zwłaszcza muzyce popularnej, grom komputerowym oraz k-dramom.
Rząd Korei Południowej uznawał odbiór koreańskiej kultury przez państwa sąsiednie za niezwykle ważny, gdyż, jak tłumaczą, Korea Południowa nie zawsze była w dobrych stosunkach ze swoimi sąsiadami. Wiele państw azjatyckich wolało się izolować od krajów sąsiednich, będąc bardziej podatnymi na wpływy byłych państw kolonialnych lub zachodniego bloku krajów azjatyckich, które były już wysoko rozwinięte. W koreańskich mediach sukces hallyu opisywany był jako narodowa duma, sukces oraz triumf, który pozostawił po sobie widoczny ślad w innych kulturach państw azjatyckich. Dało to Korei Południowej przepustkę do szerszej promocji koreańskiej kultury.
Fala koreańska pomogła Korei Południowej również obalić wiele niekorzystnych stereotypów, które swego czasu funkcjonowały na jej temat, zwłaszcza w społeczeństwie azjatyckim. Jako że w państwach azjatyckich wiedza na temat Korei Południowej była ograniczona, wręcz znikoma, państwo to kojarzone było głównie z wojną koreańską oraz biedą i niskim rozwojem gospodarczym, które miały być skutkami powojennymi. Jednakże obrazy życia Koreańczyków ukazane w produkcjach telewizyjnych czy też kinowych bardzo szybko zaczęły kształtować świadomość, iż Korea Południowa w rzeczywistości jest prężnie rozwijającym się państwem o silnej gospodarce, które przepełnione najnowszymi technologiami jest w stanie zapewnić życie na wysokim poziomie.
Obalenie stereotypów pomogło wybić się Korei Południowej na arenie międzynarodowej; popularność popkultury koreańskiej poza granicami, pozwoliła zarówno na poprawę stosunków między państwami sąsiednimi jak i na dalszy, prężny rozwój gospodarczy; dzięki poznaniu faktycznego obrazu państwa koreańskiego przez państwa sąsiednie, bardzo szybko nastąpił również rozwój turystyki, co zaczęło przynosić państwu bardzo duże zyski.
Cechy charakterystyczne K-popu
Główną cechą charakterystyczną k-popu jest oczywiście fakt, że muzyka pop wykonywana jest przez wykonawców w języku koreańskim ze wstawkami w języku angielskim. Teksty piosenek często mówią o uczuciach, samoakceptacji oraz potrzebie wyrażania samego siebie.
Popowa muzyka w połączeniu z estetyką wizualną oraz często zagmatwaną fabułą, czyli tzw. lore, tworzą spójny i oryginalny koncept grup kpopowych.
Równie istotnym aspektem są precyzyjne choreografie współgrające z muzyką oraz estetyką i całym konceptem grupy.
K-pop w Polsce i na świecie
Szacuje się, iż aktywność zagranicznych fanów k-popu (potocznie określanymi mianem kpoperów) jest zdecydowanie większa niż fanów z samej Korei Południowej. Południowokoreańska muzyka popularna cieszy się powodzeniem głównie ze względu na to, iż piosenki łatwo wpadają w ucho. Dodatkowo strona wizualna i produkcja teledysków są na bardzo wysokim poziomie. Grupy k-popowe poprzez swoją muzykę często poruszają tematy, które dla wielu są ciężkie do rozmowy, takie jak na przykład zdrowie psychiczne, samoakceptacja itp. Osoby zainteresowane k-popem otwarcie deklarują, iż właśnie koreańscy artyści poprzez swoją twórczość pomogli im przejść przez trudne dla nich okresy w życiu, w momencie, w którym nie wiedzieli kogo mogliby poprosić o pomoc lub po prostu wstydzili się o tym rozmawiać z bliskimi otwarcie.
Potęga fali koreańskiej mimo wszystko przez długi okres czasu nie wychodziła poza granice Azji, nie mając aż tak mocnej siły przebicia, by zostać zaakceptowaną w Europie czy też Stanach Zjednoczonych. Jednakże nieco później, w latach 20-tych XXI wieku, można było zaobserwować nagły wzrost popularności k-popu w państwach Zachodnich. Ogromną przepustką do państw nieazjatyckich był hit z 2012 roku jakim była piosenka Gangnam Style artysty PSY. Piosenka wyprodukowana w Korei tak naprawdę dla żartu zyskała ogromy ogólnoświatowy rozgłos oraz popularność, czego nie spodziewał się nawet sam artysta. Od tego czasu muzyka popularna Korei zaczęła zyskiwać na coraz większym rozpoznaniu oraz aprobacie ze strony Zachodu. Pierwszym zespołem k-popowym dobrze prosperującym na Zachodzie był zespół spod wytwórni YG Entertainment, BIGBANG. Obecnie jedną z najpopularniejszych grup k-popowych na świecie jest boys band BTS, który zyskał na popularności w roku 2017 wraz z wydaniem przeboju DNA.
Od kilku lat k-popowe koncerty są organizowane nie tylko w Azji oraz Stanach Zjednoczonych, ale coraz częściej organizowane są również w Europie, w tym Polsce. Wielka trójka, na którą składają się SM Entertainment, YG Entertainment oraz JYP Entertainment coraz częściej wysłuchuje próśb młodzieży całego świata, tym samym wysyłając swoje grupy do państw, o których jeszcze kilkanaście lat temu można było tylko pomarzyć. Organizowanych jest również coraz więcej k-popowych festiwali, których celem często jest jest poznanie nowych artystów i rozprzestrzenianie ich muzyki poza Koreę Południową.
Wpływ K-popu na kulturę popularną
Grupy idoli kpopowych często wyznaczają nowe trendy modowe na całym świecie. Gwiazdy k-popu aktywnie współpracują z luksusowymi markami jako ich ambasadorzy. Promują ich ubrania zarówno na scenie jak i w życiu codziennym (przykłady: Kai z EXO dla GUCCI, Hongjoong z Ateez dla Balmain itd.).
Wzrost popularności użycia social mediów przez koreańskich artystów pozwolił również na promowanie innych produktów koreańskich, takich jak technologie, jedzenie, czy też kosmetyki, których ,,twarzami” i ambasadorami bardzo często są właśnie grupy idoli kpopowych. Wytwórnie biorą te współprace za doskonałą promocję swoich artystów, by pomóc im zyskać większy rozgłos. Takie zabiegi marketingowe pozwalają również firmom sprzedać jak najwięcej produktów, gdyż fani skłonni są kupić wszystko co reklamują ich faworyci, wyprzedając produkty w zaledwie kilka minut (przykład samochodu Hyundai Kona Electric; w samej przedsprzedaży nowy model sprzedał się w 150%. Marka Hyundai musiała wstrzymać przedsprzedaż nowego modelu, gdyż na przygotowanych 12 000 sztuk, zamówionych zostało ponad 18 000. Twarzami reklamy byli członkowie sub-unitu zespołu EXO, EXO-CBX; Xiumin, Baekhyun i Chen).
Koreański pop staje się inspiracją dla coraz większej ilości artystów spoza Korei. Wiele państw azjatyckich takich jak Wietnam czy Tajlandia tworzą grupy na wzór tych kpopowych. Rownież coraz więcej muzyków ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy otwarcie przyznaje, że są fanami południowokoreańskiej muzyki popularnej i podziwiają gwiazdy k-popu za ich ciężką, efektywną pracę, tym samym czerpiąc inspirację z ich etyki pracy.
Przyszłość K-popu
K-pop jest gatunkiem, który ciągle ewoluuje i się rozwija. Pomimo faktu, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć co dokładnie stanie się z k-popem za kilkanaście lat, na pewno nie możemy zaprzeczyć, że jego popularność w dalszym ciągu rośnie zarówno w Korei jak i poza jej granicami.
Kontynuując unikalną mieszankę stylów i gatunków muzycznych, k-pop może stać się jeszcze bardziej popularny, jednocześnie wpływając na rozwój innych, nowych gatunków muzycznych oraz inspirując nowe trendy i style.